2004-06-21

KemI välkomnar branschrekommendation om etylenglykol

Antalet förgiftningsfall på grund av etylenglykol i kylarvätskor är oacceptabelt högt. Redan en halv deciliter etylenglykol kan leda till livshotande förgiftning hos ett barn.

Branschorganisationerna Plast- & Kemiföretagen tillsammans med Kemisk-Tekniska Leverantörförbundet och BIL Sweden uppmanar nu leverantörer av etylenglykolbaserade kylarvätskor att tillsätta bittermedel samt förse förpackningarna med barnskyddande förslutningar. Det sker genom en rekommendation till medlemsföretagen.

KemI ser mycket positivt på initiativet. Detta är ett viktigt steg för att minska riskerna för förgiftningar orsakade av etylenglykol, säger Inger Cederberg på Kemikalieinspektionen.

Tidigare i år kallade Kemikalieinspektionen till ett möte med leverantörer av kylarvätskor, billeverantörer, branschorganisationen Plast & Kemiföretagen och Giftinformationscentralen för att diskutera problemet med förgiftningar orsakade av etylenglykol. Deltagarna enades då om att åtgärder måste vidtas.

Läs branschrekommendationen från Plast- & Kemiföretagen (PDF, 99 kB).

Läs om etylenglykol, utdrag ur Information från KemI nr 1/2004 (PDF, 198 kB).

Besök Giftinformationscentralens webbplats

Ytterligare upplysningar:

Inger Cederberg
Tel. 519 41 147
e-post: inger.cederberg@kemi.se

Kemikalieinspektionen, Box 2, Esplanaden 3 A, 172 13 Sundbyberg, 08-519 41 100, kemi@kemi.se